Kosmetyki wegańskie. Czyli jakie?

Kosmetyki wegańskie. Czyli jakie?

Kosmetyki wegańskie już od kilku lat zyskują na popularności. Chętniejsze sięganie po produkty wegańskie nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę wciąż rosnące zainteresowanie weganizmem czy wegetarianizmem. Dla wielu osób bycie weganinem to nie tylko określona dieta, lecz również styl życia, który wpływa między innymi na wybór kosmetyków czy ubrań. 

Producenci zauważyli rosnący trend, dzięki czemu coraz częściej możemy znaleźć kosmetyki wegańskie na drogeryjnych półkach czy w sklepach internetowych. Wiele firm wypuszcza wegańskie serie, jako alternatywę dla tych tradycyjnych, nierzadko bogatych w  substancje konserwujące czy sztuczne barwniki produktów.

Czym właściwie są wegańskie kosmetyki?

To nic innego, jak kosmetyki pozbawione składników pochodzenia zwierzęcego oraz odzwierzęcego. Spośród nich możemy wyróżnić te bardziej znane jak: mleko, miód, wosk pszczeli, jedwab, lanolina (wosk z wełny owczej), śluz ślimaka, czy występujące w perfumach ambra i piżmo, a także mniej oczywiste, m.in. karmin (czerwony barwnik pozyskiwany z owadów o nazwie koszenila) czy olbrot (pozyskiwany z gruczołów czołowych kaszalota).

Nie oznacza to, że kosmetyki wegańskie mają uboższe składy lub ich działanie jest mniej skuteczne niż w przypadku kosmetyków tradycyjnych. Producenci często zastępują powyższe, odzwierzęce substancje roślinnymi lub syntetycznymi zamiennikami. 

Wege kosmetyki w dużej mierze składają się z naturalnych składników pozyskiwanych z roślin oraz minerałów. Dzięki temu mają one często dużo korzystniejszy wpływ na naszą skórę i tak już narażoną na wiele szkodliwych czynników.

Jak odnaleźć kosmetyki wegańskie pośród wielu dostępnych na rynku?

Podpowiedzią przy szukaniu wege kosmetyków mogą być certyfikaty widniejące na ich opakowaniach. Jednym z nich jest „Vegan Society”. Produkt, by móc pochwalić się takim odznaczeniem nie może posiadać w składzie substancji pochodzenia zwierzęcego lub odzwierzęcego, nie może być testowany na zwierzętach, a także nie może posiadać składników roślinnych pochodzących z upraw GMO. 

Dobrze jest poszukać również certyfikatu „Viva! Dla wegetarian i wegan”. Nadawany jest on polskim produktom przez Fundację Viva działającą na rzecz zwierząt. Produkt, by uzyskać Znak V nie może zwierać substancji pochodzenia zwierzęcego i odzwierzęcego, a także nie może być testowany na zwierzętach zarówno jako gotowy produkt, jak i jego składniki pośrednie. Co ciekawe, certyfikat wyklucza także kosmetyki zawierające w składzie olej palmowy oraz jego pochodne.

Certyfikaty na produktach mogą pomóc w zawężeniu kręgu poszukiwań kosmetyków, jednak warto zawsze zapoznać się ze składem INCI podanym na odwrocie. To właśnie weryfikacja składników daje pewność, że wybrany kosmetyk jest w pełni wegański. 

W Kind Bear znajdziecie tylko wegańskie kosmetyki od wegańskich producentów. Zanim trafią one na naszą wirtualną półkę są przez nas weryfikowane, tak żebyście Wy nie musieli już tego robić i mogli cieszyć się roślinnymi produktami. Dbamy o to żeby marki, z którymi współpracujemy były w pełni transparentne i nie budziły naszych najmniejszych wątpliwości. Dlatego śmiało, zapraszamy Was do przejrzenia oferty :)

Zobacz nasze produkty