Jak być bardziej eko? 10 sposobów na życie w zgodzie z naturą.

Jak być bardziej eko? 10 sposobów na życie w zgodzie z naturą.

W dobie wszechogarniającego nas plastiku wydawać by się mogło, że bycie eko nie jest łatwe. Większość produktów w sklepach pakowana jest w polimerowe butelki, pudełka czy torby. Również używane przez nas sprzęty w dużej mierze składają się z tworzyw sztucznych. 

Czy istnieją więc jakieś sposoby na ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie plastiku z naszego życia? Jak najbardziej! 

Coraz więcej zwolenników zyskuje ruch „zero waste”. Jest to styl życia polegający na jak najmniejszym, bądź zerowym generowaniu odpadów. Choć wydaje się to bardzo trudne, każdy z nas może wprowadzić do życia kilka prostych kroków, które zdecydowanie ograniczą zaśmiecanie planety.

1. Chyba najłatwiejszym co możemy zrobić jest zabieranie na zakupy toreb wielorazowego użytku. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo modeli i wzorów toreb bawełnianych czy lnianych. Możemy je wykorzystywać nie tylko na zakupy, ale do codziennego użytku. Dbanie o nie także nie jest trudne, ponieważ z łatwością można je prać w pralce.

Torba bawełniana

2. Z łatwością możemy także wykluczyć plastikowe zrywki na warzywa czy owoce. Na rynku dostępnych jest wiele lnianych, bawełnianych, czy nawet uszytych z firanki woreczków na warzywa i owoce. One także są przeznaczone do wielorazowego użytku. 

Obecnie zauważyć można, że sklepy spożywcze coraz częściej wprowadzają do stałej oferty takie woreczki zachęcając klientów do bycia bardziej eko.

Torebka na warzywa

3. Gdy zdarzy się, że w naszym domu zalegają jeszcze plastikowe torby, nie wyrzucajmy ich. Takie torby możemy wykorzystać ponownie, na przykład jako worki na śmieci.

Worek na śmieci

4. Unikanie plastikowych słomek nie powinno stanowić problemu, ponieważ wiele lokali wymieniło je na papierowe, metalowe lub z makaronu. Kiedy mamy jednak wybór, sięgajmy po te z ekologicznych materiałów lub zrezygnujmy z nich całkiem.

Papierowe słomki

5. Odkąd staram się być bardziej eko, zauważyłam jak wielu rzeczy nie potrzebuję. Unikam kupowania tak zwanych „kurzołapów”, czyli przedmiotów, które ładnie wyglądają, ale nie mają większej wartości czy użyteczności. 

Dobrze jest podejmować przemyślane decyzje zakupowe i unikać niepotrzebnego gromadzenia rzeczy. To nie tylko pomoże naszej planecie, ale także sprawi, że zamiast wycierać z kurzu zalegające przedmioty zyskamy sporo czasu na przyjemności :)

Dużo rzeczy

6. Tak często powtarzana, lecz wciąż aktualna prawda. Starajmy się zużywać mniej wody. Nie musimy myć zębów z odkręconym kranem, zamiast codziennych długich kąpieli możemy ograniczyć się do prysznica, a naczynia płukać w nalanej do komory zlewu wodzie. Robiąc pranie zbierzmy większą ilość rzeczy, podobna lub taka sama ilość wody zostanie zużyta do dwóch rzeczy, jak i do wypełnionego bębna.

Odkręcony kran

7. Ograniczmy lub zrezygnujmy z jedzenia mięsa. Nie jest żadną tajemnicą, że przemysł mięsny pochłania ogromne ilości wody, paszy do wykarmienia zwierząt, a przy tym produkuje mnóstwo metanu i nawozów, które trafiają do środowiska. 

Warzywa

8. Używajmy butelki lub dzbanka filtrującego. Takie rozwiązanie wpływa na ograniczenie ilości zużywanych plastikowych butelek, ale także pozwala na łatwy dostęp do wody, ponieważ butelkę filtrującą można z łatwością uzupełnić będąc w podróży czy w pracy. 

Butelka wielorazowa

9. Kiedy nie chcemy rezygnować z wody butelkowanej, kupujmy ją w większych opakowaniach. Zamiast małej półlitrowej butelki bierzmy pięciolitrową.

Plastikowa butelka

10. Zwracajmy uwagę na opakowania używanych przez nas produktów i starajmy się sięgać po takie, które z łatwością można poddać recyklingowi. 

Kasze w słoiczkach

W naszym sklepie znajdziecie kosmetyki w papierowych, czy szklanych pojemnikach. Dbanie o planetę jest dla nas bardzo ważne, dlatego wyszukujemy dla Was produkty, które mają ekologiczne opakowania. Pakując je dla Was także nie używamy plastiku. Sprawdźcie już teraz co dla Was przygotowaliśmy :)

Zobacz nasze produkty